forumi yn
 
HomePortalFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Bujari-Elhati
Admin
avatar

Posts : 90
Join date : 2008-04-08

PostSubject: Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa   Fri Apr 11, 2008 10:01 am

Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa

--------------------------------------------------------------------------------

Binjaket trevjecare kineze, vella e moter Ce Xen dhe Ce Fan Xhuan nga Shanduni i Shanghait, jane regjistruar ne librin e rekordeve Guinness, sepse lexojne 2.400 karaktere (shenja shkronjash kineze) dhe 1000 fjale ne anglisht. Vajza ka filluar ti lexoje gazetat pa gabime qe ne moshen 1 vjec e 6 muaj. Si krahasim i aftesive permendet fakti se per shkrim leximin cdo njeri ne Kine duhet te dije minimalisht 3.000 karaktere, ndersa nje akademik di prej 80.000 - 100.000 karaktere te leksikut kinez.
Back to top Go down
View user profile http://bujari-elhati.forum3.info
 
Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Bujari-Elhati :: Bujari-Elhati.forum3.info-Diskutime Shoqrore :: Arsimi-
Jump to: